Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Prodáváme byt. Jak dlouho trvá prodej nemovitosti?

Přáním každého prodávajícího je prodat co nejrychleji za co nejlepší cenu. Ať už to prostě chcete mít rychle z krku, nebo vás tlačí nutnost přestěhovat se do většího, nebo třeba rozvod a vypořádání majetku, je třeba se připravit na to, že i když vše klapne na první dobrou, bude prodej trvat minimálně 3 měsíce. Pokud nastanou problémy, může se prodej protáhnout třeba i na rok.

Proč to tak trvá? Přesný harmonogram prodeje lze plánovat jen těžko. I kdyby se pro vaši nemovitost rozhodl první zájemce, budete si s kupujícím nějaký čas vyměňovat a připomínkovat smluvní dokumentaci, pak můžete čekat, než si kupující vyřídí úvěr u banky a nakonec budete čekat i po podpisu kupní smlouvy, a to přibližně jeden měsíc než katastrální úřad vyřídí váš návrh na vklad a do katastru nemovitostí zapíše jako nového majitele bytu vašeho kupujícího. Takže jak dlouho celý proces potrvá, lze jen těžko odhadnout, každopádně peníze získáte až na jeho úplném konci, kdy bude v katastru nemovitostí vše přepsáno na nového majitele a kupní cena se tak bude moci uvolnit z úschovy.

Najít zájemce a prodat je rozdíl

Pokud budete hledat na internetu odpověď na otázku, jak dlouho aktuálně trvá prodej nemovitosti, budete hledat marně. Poslední odvážlivec, který zveřejnil statistiku délky prodeje nemovitosti, byl realitní server Sreality, který v roce 2015 uvedl, že doba od nasazení do stažení inzerátu jednopokojového bytu v ČR je 86 dní a s velikostí bytu doba prodeje stoupá až po pětipokojové za 121 dní.

S ohledem na současný nedostatek bytů na realitním trhu lze předpokládat, že aktuální doba  bude kratší. Je důležité si však uvědomit, že se nejedná o celou dobu prodeje, ale pouze o průměrnou dobu, po kterou bude váš inzerát viset na realitních serverech. Délka inzerování se dá samozřejmě zkrátit kvalitní přípravou nemovitosti na prodej a profesionální fotoprezentací. Jak a proč váš byt na prodej připravit se dočtete v článku 10 důvodů proč se vyplatí home staging.

Ve chvíli, kdy se stahuje inzerát z realitního serveru, obvykle došlo teprve k podpisu rezervační smlouvy. Mnohé prodávající pak čeká ještě minimálně pět týdnů, než podepíší kupní smlouvu (vyřizování hypotečního úvěru může tuto dobu ještě prodloužit). A to pomíjíme, že stažení inzerátu může znamenat, že si majitel prodej rozmyslel, odložil nebo ho vzdal.

Čím menší, tím rychlejší

Z praxe víme, že se malé byty prodávají rychleji než ty větší. Důvod je zřejmý. Například v bytě 2 + kk může bydlet jak mladá malá rodina, starší pár, nebo třeba i singles, takže okruh potenciálních zájemců je dost široký. Malé byty jsou také logicky levnější, takže na ně dosáhne víc kupujících. Malý byt můžete v Praze prodat za tři až čtyři měsíce, naopak nejdéle se prodávají rodinné domy, u jejich prodeje počítejte minimálně s půlročním horizontem.

Správná cena = rychlý prodej

Velikost bytu ani lokalitu neovlivníte, zato kupní cenu ano. Měla by být realistická – tržní. Mít velké oči se nevyplácí − vy čekáte, kdy se konečně najde zájemce, a mezitím nemovitost ztrácí na prodejní ceně každým dnem, kdy leží na realitním serveru. Neozve-li se žádný zájemce během prvního týdne, budete muset s cenou dolů. Podezřele rychlý nebo vysoký zájem o koupi vás zase upozorní, že je cena příliš nízko.

Abyste byt správně ohodnotili, sepište si všechny jeho přednosti a slabiny a zvažujte, co tlačí cenu dolů a co nahoru. Poté najděte srovnatelné nemovitosti v téže lokalitě třeba na Sreality (tam uvidíte nabídkové ceny) a/nebo jiných realitních webech, případně využijte cenové mapy, které pracují s realizovanými cenami prodaných nemovitostí za poslední rok. Více se dočtete v článku Jak udělat dobrý odhad tržní ceny.

Připravte se, že i když byt na prodej připravíte, nafotíte a budete inzerovat s realistickou kupní cenou, čeká vás v průměru 10 prohlídek, než najdete kupce.

Dobrá příprava znamená rychlý prodej

V průběhu čekání na kupujícího zkuste předejít komplikacím, které by mohly zbrzdit celý proces. Mohou to být například nečekaně zjištěné právní vady. Možná se vám to zdá přehnané, ale věcná břemena, zástavy i exekuce, ale také nezapsané přístavby či vedlejší stavby jsou pro prodávající často stejným překvapením jako pro kupující. Nečekaným komplikacím můžete předejít například právní prověrkou nemovitosti.

Právníka budete potřebovat i později, a to pro přípravu smluvní dokumentace. Prodávající, kteří se dosud obešli bez realitky, často teprve začnou poptávat kupní smlouvu u advokátních kanceláří a zaskočeni mohou být nejen cenou právních služeb, ale také časovou prodlevou. I právní služby si tedy začněte zajišťovat včas, ať to nejste nakonec vy, kdo prodej zdržuje.