Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Je výhodnější prodávat bez realitky, nebo s realitkou?

Zvládnu prodat nemovitost sám (a chce se mi do toho), nebo raději svěřím prodej do rukou realitní kanceláře? To je otázka, kterou si položí před prodejem každý majitel nemovitosti. Pomůžeme vám zvážit všechna pro a proti.
Mailing 5

Prodej nemovitostí přes soukromé inzeráty má u nás tradici. Do roku 1989 to vlastně ani jinak nešlo, realitky neexistovaly a člověk si musel umět poradit sám. Protože internet u nás tehdy ještě neexistoval, museli lidé sledovat inzeráty v tisku a ptát se známých. Kupní smlouvu pro ně napsal notář a peníze se předávali v hotovosti při podpisu kupních smluv. 

V dnešní době internetu, realitních serverů a bankovních převodů může znít tento scénář poněkud úsměvně, nicméně tradice všeumělů a snaha ušetřit peníze za každou cenu je v nás zakořeněná hluboko.  

Situaci nepomáhá ani všeobecná pověst realitek, která je založena na neseriózním jednání a neodbornosti některých „realitních makléřů“. Na jednu stranu je dobře, že jsou lidé dnes opatrnější a bojí se, aby nenaletěli podvodníkům. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že ne všechny realitní kanceláře patří do skupiny „gaunerů a neumětelů“. Existují seriózní realitky, které jsou velice dobré, jsou na trhu dlouho, a lidé jsou s nimi spokojeni.

Pravidla a řád

Stejně jako každé odvětví i realitní trh se vyvíjí a úroveň služeb stoupá. Dobrá vůle a snaha poskytovat kvalitní služby ale bohužel nestačí. Český realitní trh čeká již dlouhé roky na realitní zákon, který by zavedl jasná pravidla a pomohl tak k plošnému zlepšení úrovně realitních služeb. V současné době naše legislativa umožňuje dělat makléře každému, bez jakéhokoliv vzdělání či zkušeností. Toho využívá spousta lidí, kteří dělají makléře jako vedlejší činnost, brigádně nebo dočasně. Těmto „amatérům“ jde často jen o rychlý přivýdělek, profesi se nevěnují naplno a kazí jméno ostatním. 

Proto, i přestože současný realitní trh umí nabídnout kvalitní služby na vysoké úrovni, považuje stále téměř polovina lidí prodej bez realitky za výhodnější. Zároveň ale přiznávají, že prodej rozhodně nepovažují za jednoduchou disciplínu, na kterou by se těšili.

Důvody, proč prodej nemovitosti provází spíše stres a starosti, nemusíme dlouze vysvětlovat. Každá činnost, do které se pustíme poprvé, nás stojí na začátku mnoho úsilí, desítky hodin strávených na internetu a diskuzních fórech, kde hledáme a studujeme, co a jak vlastně máme udělat. Když k tomu přičteme objem peněz, o které se při prodeji nemovitosti jedná, jsou obavy a opatrnost opravdu na místě.

Výhody prodeje bez realitky

 1. Neplatíte provizi

Nejpádnějším důvodem, proč prodávat bez realitky, je bezpochyby provize. Někteří majitelé vidí výhodu v tom, že ušetří peníze za provizi, kterou by platili realitní kanceláři, a získají sami o několik desítek tisíc víc. Jiní si naopak od neplacení provize slibují rychlejší prodej. Bez provize realitní kanceláře mohou nemovitost nabídnout levněji a rychleji tak najít kupce.

 2. Kupujícího vybíráte osobně

Jednou z dalších výhod, které mohou prodávající ocenit, je osobní výběr kupujícího. Majitelům často záleží na tom, aby v jejich bytě nebo domě žil spořádaný sympatický člověk, který se bude chovat slušně nejen k nemovitosti, ale také vůči svému okolí. Přímá komunikace s klienty na prohlídkách jim umožňuje kupujícího trochu poznat a mít možnost se rozhodnout.

Možnost výběru prodávající ocení nejvíce v případě, že se rychle objeví více zájemců o koupi. V tom případě si může vybrat podle svého. Když se však prodej úplně nedaří a zájemců je málo, je pro každého těžké odmítnout kupujícího jen pro to, že by mohl přijít za pár měsíců třeba ještě někdo lepší.

 3. Vše máte pevně v rukou

Pro některé majitele nemovitostí je při prodeji také důležitý pocit, že vše mají pevně ve svých rukou. Mají obavu z toho, že když svěří prodej do rukou realitce, nebudou moci aktivně prodej ovlivnit. Chtějí si o průběhu prodeje rozhodovat sami podle svého uvážení a svých zásad a mít možnost kdykoliv cokoliv vylepšit nebo změnit.

Nevýhody prodeje bez realitky

Prodej nemovitosti bez realitní kanceláře má ale i „druhou stranu mince“. Některé slabiny lze předvídat, jinými může být majitel nemovitosti v průběhu prodeje zaskočen.

 1. Obětujete volný čas a energii

Prodej nemovitosti stojí hodně času a energie. Prodávající stráví hodiny i dny přípravou nemovitosti a inzerce. Čas i energii pak potřebuje i na komunikaci se zájemci po telefonu, přípravou nemovitosti na jednotlivé prohlídky, následnou organizaci prohlídek a domlouvání podmínek koupě. Ve chvíli, kdy najde kupce, je teprve v polovině. Následuje shánění dokumentů, sepisování smluv a obíhání úřadů… Je to vcelku náročný kolotoč, který dokáže pořádně potrápit.

 2. Za služby utratíte více, než čekáte

Při prodeji bez realitky musí prodávající také počítat s tím, že jej prodej bude něco stát a že peníze bude muset platit dopředu, ještě než bude mít prodáno. Někteří majitelé se svojí snahou na prodeji co nejvíce ušetřit mohou připravit o slušný výdělek z prodeje. Pokud šetří na fotkách, přípravě nemovitosti na prodej, inzerci a topování, pravděpodobně budou muset nastavit cenu níž, aby v záplavě konkurence uspěli a byt či dům prodali. Šetření na právníkovi, smluvní dokumentaci a úschově kupní ceny však nedoporučujeme za žádných okolností. I kdyby to měly být jediné investice, rozhodně se vyplatí.

V Maximě hradíme všechny dohodnuté služby v průběhu prodeje za majitele, bez ohledu na to, zda se nám podaří nemovitost prodat či nikoliv. Prodávající se tak nemusí starat, kolik která služba stojí a jestli si ji mohou dovolit. Naopak mohou svojí nemovitosti bez obav dopřát ten nejlepší servis a zajistit tak pro svoji nemovitost ideální podmínky pro prodej za nejvyšší možnou cenu.

 3. Budou vás provázet obavy a nejistota

Další nevýhodou, kterou prodej bez realitky přináší, je nezkušenost a neznalost realitní problematiky. Majitelé jsou si vědomi toho, že nejsou experty na prodej a mají strach z komplikací, které mohou v průběhu nastat.

Největší obavy mají z toho, že jim na prohlídku přijde podvodník či zloděj nebo že zájemce od koupě po nějaké době odstoupí a oni se budou muset pustit do prodeje zase od začátku. Nejsou si jisti, jestli dokážou správně nastavit cenu, nebo se obávají, aby něco nepokazili při vyjednávání podmínek koupě na prohlídkách nebo aby něco nepodcenili při přípravě smluv.

I když si na internetu nastudují návod, jak při prodeji postupovat, nikdy nenačerpají dostatečné množství informací, aby uměli zkušeně předcházet komplikacím, odvracet problémy, nebo naopak vytušit příležitosti. Navíc ne každý prodávající má obchodní talent a je schopen ke svojí nemovitosti přistupovat s nadhledem jako ke zboží, což je cesta, která vede k nejlepšímu zisku.

Ať už se rozhodnete pro prodej s realitkou, nebo bez realitky, vždy pečlivě zvažte všechna rizika. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a záleží jen na vás, jakou cestou se vydáte.

Pokud se rozhodnete oslovit realitní kancelář, pečlivě vybírejte, které prodej nemovitosti svěříte.

Pokud se rozhodnete prodávat sami bez realitky, pořádně se na prodej připravte, buďte obezřetní a nikdy nešetřete na právníkovi. A kdyby se vám náhodou prodej nedařil, vždy máte možnost přenechat prodej zkušené a seriózní realitce.

Co všechno pro vás umíme zajistit?   Vašich 11 kroků k prodeji nemovitosti.